În acest an, admiterea la universitățile din Republica Moldova va avea loc prin intermediul platformei eAdmitere.
Pentru a te înscrie, vei avea nevoie de semnătura electronică, pe care o poți activa simplu, rapid și gratuit.
Ce trebuie să faci?
- Mergi la unul dintre operatorii Orange sau Moldcell, unde vei semna o cerere pentru activarea semnăturii
- La necesitate, cartela ta SIM/eSIM va fi înlocuită (gratuit) cu o cartelă SIM/eSIM specială
- Va trebui să indici un cod PIN-semnătură, care urmează să fie folosit de fiecare dată când vei aplica semnătura mobilă
Activarea semnăturii este gratuită!
NB: După activarea semnăturii mobile, poți descărca aplicația EVO și EVO Sign. De asemenea vei putea beneficia de Voucherul Cultural.
Și ține minte:
Depunerea dosarului, sesiunea de bază, va avea loc în perioada 27 iulie - 01 august.
Depunerea dosarului în original, sesiunea de bază, va avea loc în perioada 08 august - 12 august.
Depunerea dosarului, sesiunea suplimentară, va avea loc în perioada 15 august - 17 august.
Depunerea dosarului în original, sesiunea suplimentară, va avea loc în perioada 21 august - 22 august.